Od początku roku 2022 uszlachetniamy druk hot-stampingiem.

Hot-stamping to sposób na uzyskanie w większości przypadków posrebrzanych lub pozłacanych wydruków przy użyciu matryc i wytłaczania na gorąco. W procesie tym wykorzystuje się folię hot-stampingową, która dzięki wysokiej temperaturze oraz zastosowania wypukłych matryc przewodzących ciepło, ozdabia okładki książek, czasopisma, kalendarze. W naszej drukarni skupiamy się przede wszystkim na ozdabianiu okładek książek.
Folie możemy podzielić na:

  • dyfrakcyjne – zawierają mikrorowki stanowiące siatkę dyfrakcyjną (odmiana folii metalicznych),
  • pigmentowe – matowe lub błyszczące folie kolorowe,
  • perłowe – posiadają zazwyczaj dość wysoką transparentność i są kolorowe,
  • metaliczne – srebrne, złote, kolorowe.

Matryce wykonuje się z gumy silikonowej i metalu. Dobór odpowiedniej matrycy (strukturalna, odlewana, do tłoczenia, grawerowana) ma wpływ na trwałość i jakość zdobienia.

Proces hot-stampingu wykonuje się w specjalnych dedykowanych maszynach. Po podgrzaniu matrycy do około 100 stopni, zostaje ona połączona z folią, a następnie jest przyciskana do podłoża. Wysoka temperatura przenika do wszystkich warstw folii wywołując określone reakcje chemiczne. Warstwy kleju, lakieru i aluminium przenikają do podłoża i wiążą się z nim trwale. W te sposób można wykonać np. ozdobny napis, kształt lub ornament.

Hot-stamping jest procesem stosunkowo prostym i przyjaznym dla środowiska naturalnego.